Egy csendes téli délutánon a vacsora csendesen főtt a tűzhelyen, a család épp délutáni pihenőjét tartotta házuk nappalijában. Emma, a tinédzser lányuk épp az esti bulira készülődött a fürdőszobában, ami általában is hosszú idő volt, most azonban már több mint egy órája nem adott életjelet magáról, és a szólongatásokra sem felelt. Az édesapa rátörte az ajtót, Emma holtan feküdt a földön.
A tragikus esemény több tényező összejátszása miatt következett be, de a fő bűnös a konyhai szagelszívó volt. Az édesanya, mikor nekilátott a vacsora elkészítésének, bekapcsolta a szagelszívót, amely egy óra alatt nagyjából 60 köbméter levegőt szívott ki a belső térből. Ennek a mennyiségnek valahol vissza is kellett jönnie a házba, és mivel a korszerű, hőszigetelt ablakokon keresztül nem tudott, az egyetlen szabad utat választotta: a kéményt. Emma a fürdőszobában mit sem tudott arról, hogy a háta mögött működő kazán összes égésterméke bejutott abba a légtérbe, ahonnan neki is levegőhöz kellene jutnia. Először csak elálmosodott, aztán elvesztette eszméletét. Azzal, hogy egyre több halálos, színtelen és szagtalan szén-monoxid molekula jutott a vérébe, egyre kevesebb hely maradt az oxigénnek, és szép lassan beállt a halál.
Az természetes, hogy a meleg vizet, és a fűtést biztosító kazán működéséhez oxigén kell, ezt pedig a nyílt égésterű készülékek a helyiség, esetünkben a fürdőszoba levegőjéből nyerik. Éppen ezért fontos, hogy mindig gondoskodjunk megfelelő szellőzésről, levegő utánpótlásról. Az égéstermékek – ha minden jól megy – a kéményen keresztül távoznak, hacsak a konyhai, vagy fürdőszobai elszívó nem fordítja meg a kéményben az áramlást.
Emma halála megelőzhető lett volna, ha az előírásoknak megfelelően építik ki az elszívót, melyet ebben az esetben egy reteszelő kapcsoló miatt nem lehetett volna egyszerre használni a nyílt égésterű kazánnal, és legalább beszerelnek egy pár ezer forintos szén-monoxid riasztót.
Jelen esettanulmány valós adatokon alapul, de a személyek neveit és a helyszíneket kegyeleti okokból megváltoztattuk.